Upadłością konsumencką nazywamy postępowanie sądowe skierowane do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które utraciły płynność finansową i możliwość terminowej spłaty zobowiązań. Najprościej mówiąc, konsument nie ma żadnych środków, aby móc regulować zaległe raty kredytów oraz bieżących kosztów utrzymania. Celem takiego postępowania jest doprowadzenie dłużnika do oddłużenia, a nawet całkowitego umorzenia jego zobowiązań, aby mógł on odzyskać spokój i zaburzoną płynność finansową.
Do otwarcia postępowania upadłościowego niezbędnym jest złożenie wniosku wraz ze wszelkimi wymogami formalnymi do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Należy dodać, że bieżące przepisy, które weszły w życie 24 marca 2020 roku ułatwiły dostęp do upadłości konsumenckiej, a także wyeliminowały dotychczasowe przesłanki hamujące jej ogłoszenie. Dotychczas, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej podlegał oddaleniu, jeżeli dłużnik świadomie doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień wskutek rażącego niedbalstwa. Obecnie, przesłanka ta została usunięta i nie stoi na przeszkodzie ogłoszenia upadłości. Jedyną przesłanką, którą dłużnik ma obowiązek spełnić, jest kompletna niewypłacalność, czyli brak możliwości finansowych na regulowanie zaległych oraz bieżących zobowiązań. Wszelkie wcześniej prowadzone egzekucje oraz zajęcia komornicze ulegają wstrzymaniu, co pozwala konsumentowi odetchnąć. Kolejną, bardzo ważną informacją dla dłużnika jest fakt, że z chwilą wydania postanowienia o ogłoszeniu wobec niego upadłości, zostaje również wstrzymane naliczanie odsetek z tytułu zaległych zobowiązań, co daje mu pewność, iż długi nie wzrosną o horrendalne kwoty odsetek. Z chwilą wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości wszelkie zobowiązania dłużnika zostają zaspokajane w postępowaniu upadłościowym przez syndyka, natomiast sam dłużnik nie wykonuje już żadnych czynności celem spłaty zadłużenia, nie ma również obowiązku kontaktu z wierzycielami oraz windykatorami.
Skutkiem pozytywnego rozstrzygnięcia w postępowaniu upadłościowym dotyczącym osób fizycznych jest możliwość ustalenia dogodnego planu spłaty dostosowanego do bieżących przychodów dłużnika, a także umorzenia pozostałej części zobowiązań. Istnieje również możliwość całkowitego umorzenia zobowiązań zaraz po zakończeniu postępowania upadłościowego dla podmiotów w najtrudniejszej sytuacji życiowej - na przykład jeżeli sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, iż jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat względem wierzycieli.
Obecnie od momentu złożenia wniosku do wydania decyzji przez sąd mija nawet kilka do kilkunastu dni, po których dłużnik zostaje całkowicie uwolniony od niekończących się telefonów i monitów listowych. Całość procesu, który kończy się na uzyskaniu statusu upadłego może zostać zakończony w błyskawicznym tempie, co jest ogromnym plusem dla podmiotów w sytuacji kompletnej niewypłacalności i braku środków nawet na bieżące potrzeby. Kolejnym ogromnym plusem jest rozstrzygnięcie sprawy przez sąd na posiedzeniu niejawnym, czyli bez udziału wnioskodawcy. Wielu dłużników obawiało się udziału w rozprawach, ze względu na ich zawiłość. Jest to ogromny krok i ułatwienie dłużnikom pozyskania statusu upadłego praktycznie bez wychodzenia z domu.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz uzyskanie całkowitego umorzenia zobowiązań daje szansę na nowe życie, wolne od zobowiązań oraz stale nękających wierzycieli.